T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sakarya Müftülüğü

10.05.2016

Necmettin ÖZDEMİROĞLU (1962)

Necmettin ÖZDEMİROĞLU ( 19.03.1962 – 29.12.1962 )
1933 yılında Düzce'nin Çakırsayvan köyünde doğdu. Kur'an okumayı dedesinden öğrendi. Köyün hatibi Hüseyin İNAN hocadan hafızlığa başladı. 1944 senesi hıfzını ikmal etti. Daha sonra Çaykaralı Hüseyin AKDOĞAN hocadan bir süre talim ve tecvid okudu. 1947 yılında İzmir'e gidip, Salih TANRIBUYRUĞU hoca ile tanıştı. Bu zatın idaresindeki Kestanepazarı Kur'an Kursuna devam ederek hıfzını kuvvetleştirdi. 10'ncu cüze kadar da Aşere-Takrip okudu. Bu arada imtihanla İlkokul diploması aldı. Yine aynı hocadan özel olarak Arapça, Dini ve Mesleki İlimler okumaya devam ederken 1949 yılında Kestanepazarı Camii Müezzin-Kayyımı olarak ilk görevine başladı.

1951 yılında Şam'a gitti. Burada Tevcih el-İslami Meslek Lisesine girdi. Bu okulun 4 yıllık orta kısmını bitirdikten sonra Bağdat'a gidip oradaki Necibiye İlahiyat Fakültesine kaydoldu. 1961 yılında bu fakültenin İslam Hukuku ve Arap Edebiyatı Bölümünden mezun olup Türkiye'ye döndü. 29 Aralık 1961 yılında da Sakarya İl Müftülüğüne tayin edildi.

02 Nisan 1962 de Polatlı Topçu Yedek Subay Okuluna girdi. 6 ay asteğmen, 12 ay teğmen olarak vatani hizmetini ifa etti.

30 Nisan 1964 tarihinde Düzce İmam-Hatip Okulu Arapça ve meslek dersleri öğretmenliğine , 27 Eylül 1968 de Diyanet İşleri Başkanlığı Teftiş Kurulu Müfettiş Yardımcılığına, 28 Mayıs 1973’de 2. sınıf müfettişliğine atandı. 20 Kasım 1984'de tekrar unvan değişikliği sebebiyle Başmüfettişliğe tayin edildi. 23 yıldan Başkanlık Müfettişi olarak görevine devam etmektedir.
Arapça ve İngilizce bilmekte olup evli ve 5 çocuk babasıdır.