​T.C. TARAKLI KAYMAKAMLIĞI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ​

DİYANET GÜVENCESİ İLE KURBANLARIMIZ KARDEŞLİK İÇİN

18.08.2017

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI GÜVENCESİ İLE KURBANLARIMIZ KARDEŞLİK İÇİN

 

KONU İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ ALMAK İSTEYENLER;

Taraklı İlçe Müftülüğü Telefonu : 0 264 491 23 06

Recep KOCALAN (İmam Hatip): 0 535 659 56 00

(NOT: Kurban Vekaletlerini İlçe Müftülüğümüz kanalı ile yapmak isteyenler Makbuz Karşılığı Bayramın 1. Günü olan 1 EYLÜL 2017 günü saat:18:00 e kadar Müftülüğümüz Görevlisi Recep KOCALAN'a telefonla ulaşabilirler ve vekaletlerini verebilirler.)

 

TÜRKİYE DİYANET VAKFI 2017 VEKÂLETLE KURBAN PROGRAMI

 

“Kurbanlarımız kardeşlik için”

Gerçekleştirdiği faaliyetlerle milletimizin iyilik temsilcisi olan Türkiye Diyanet Vakfı, Kurban Bayramında ülkemizde ve dünyanın mazlum coğrafyalarında ihtiyaç sahipleri için 275 bin kurban kesmeyi planlıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, 2017 Vekaletle Kurban Kesim Programı kapsamında, yurt içinde 275 il ve ilçe merkezinde, yurt dışında da 135 ülkenin 400 bölgesinde kurban kesimi yapacak.

Kurban ibadetini dini hükümler doğrultusunda yerine getirmek ve keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmak maksadıyla 1993 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığımız işbirliği ile “dini esaslara uygun, güven ve emanete riayet” şiarıyla Vekâletle Kurban Kesim Programı gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfı, bu yıl da Vekâletle Kurban Kesim Programı düzenliyor.

Kurbanlarımız kardeşlik için” temasıyla düzenlenen program kapsamında, yurt içinde 275 il ve ilçe merkezinde, yurtdışında ise 135 ülkenin 400 bölgesinde TDV görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesim ve dağıtım gerçekleştirilecek. Yurtiçindeki merkezlerde sığınmacı ailelere yönelik kurban kesimi de yapılacak.

 

Gönül coğrafyamızdaki mazlum kardeşlerimiz için

Ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin yanı sıra yurt dışında da Çad’da Orta Afrikalı, Nijer’de Nijeryalı, Bangladeş, Malezya ve Pakistan’da ise Arakanlı mültecilere yönelik kurban kesim ve dağıtımları gerçekleştirilecek.

Vekaletle Kurban Kesim Programı, Türkiye'de müftülükler, yurtdışında ise büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde yapılıyor.

Kesilen kurbanlar yurtiçinde, ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına, yurtdışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan Orta Asya'ya, Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Uzak Doğudan Latin Amerika'ya kadar uzanan gönül coğrafyamızdaki mazlum kardeşlerimize dağıtılmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen Vekâletle Kurban Kesim Programı kapsamında 275 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması planlanıyor.

 

Türkiye Diyanet Vakfı güvencesiyle

Hayırseverlerimizin vekâlet verdikleri kurbanlar, dini usullere uygun şekilde kesilerek ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Bunun için organizasyonda Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıf personeli, uluslararası öğrencilerimiz ile TDV gönüllüleri yer alıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, 42 yılı aşan tecrübesi, deneyimli kadrosu, üstlendiği sorumluğun bilinci ve hizmet anlayışıyla faaliyet gösterdiği diğer alanlarda olduğu gibi Vekaletle Kurban Kesimi konusunda da örnek teşkil ediyor.

Vekaleti alınan kurbanlar, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunmak suretiyle bizzat Türkiye Diyanet Vakfı görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesilerek; hayırsever milletimizin emanetleri 25 yıldır Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı güvencesiyle ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

2016 yılında TDV’ye emanet edilen 239 bin 414 hisse kurban; yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 235 merkezde, yurt dışında 130 ülkenin 530 bölgesinde bizzat gönüllü ve görevlilerimizin nezaretinde kesilmiştir. Geçen yıl vekâleten kesilen kurbanların bir bölümü ülkemizde, bir bölümü de yurt dışında açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Afrika ülkeleri, Afganistan, Pakistan, Filistin, Gazze, Arakan başta olmak üzere Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya ve diğer bölgelerde Vakfımız tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır.

 

Kurbanlarımız kardeşlerimize umut olsun

TDV, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini yurt içi 850 TL, yurt dışı 600 TL olarak belirledi.

Vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr ve bagis.diyanetvakfi.org.tr adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekalet yoluyla kurban programına katılıp kurbanlarını vekalet yoluyla kestirebilir. Vatandaşlarımız ayrıca 0312 416 90 00 numaralı çağrı merkezini arayarak kurban vekaleti hakkında detaylı bilgi alabilir.

Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız da Din Hizmetleri Müşavirlikleri ve ataşelikler ile bu ülkelerdeki dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabilir.