04.01.2019

MÜFTÜLÜK KÜLLİYESİ TEMEL ATMA TÖRENİ YAPILDI

Vali Hamdi Nayir ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen’in katılımlarıyla  İlçemiz Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Arifiye Şubesi tarafından yaptırılacak olan Arifiye Müftülük Külliyesinin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen ile Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve İlçemiz Müftüsü Mehmet Türkoğlu açılış konuşması yaparak tüm davetlilere geldikleri için teşekkür etti. Daha sonra Müftülük Külliyesi ile ilgili davetlileri bilgilendirdi. Törende yaptığı konuşmada Sakarya’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, tamamlandığında Arifiye’nin simgelerinden olacak Külliyenin hem dini konularda hem de sosyal anlamda hizmet verebileceğini belirtti.

Öncelikle komşu il ve ilçelerimizden gelen misafirlerimizi Sakaryamız’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her başlangıç bir umut verir, bir heyecan getirir. Burada da yeni bir binanın başlangıcında, temel atımında, bu umudu ve heyecanı hep birlikte yaşıyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın doğumdan ölüme kadar, insan hayatının tamamını ilgilendiren büyük hizmetleri var. Diğer hizmetlerden farklı olarak ölümden sonrasına da kafa yoran, ondan sonrasına da ait hizmetlerine de devam eden bir yapı olarak, bir alan olarak farklılık arz etmektedir. Burada yapılacak olan Külliye İnşallah, her alanda vatandaşlarımızın doğumdan ölümüne kadar, hatta ondan sonrasına da dokunacak hizmetlerin gerçekleştirileceği bir alan olacak. İnşallah bu bina, başlangıçtaki heyecanımıza uygun olarak çok kısa bir zamanda bitirilip hazır hale getirilecektir. Burada emeği geçenler başta olmak üzere, yer tahsisinden projeyi hazırlayanlara kadar, bu ümidi veren, bu cesareti gösteren herkesi tebrik ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, İl Müftümüz İhsan Açık, İlçemiz Müftüsü Mehmet Türkoğlu ve protokol üyeleri ile birlikte butona basarak, dualar eşliğinde İlçe Müftülüğü Külliyesinin temelini attılar.