T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sakarya Müftülüğü

08.03.2016

İhsan AÇIK (08.11.2018-15.11.2019)

1970 yılında İstanbul’un Yedikule semtinde doğdu. İlkokulu Yedikule ilkokulunda okudu. İmam Hatip Lisesini Zeytinburnu İmam-Hatip Lisesinde başladı daha sonra Bursa İmam Hatip Lisesinde bitirdi.

1989 yılında Ordu ili Bayadı Kurul köyünde imam hatip olarak göreve başladı. 1991 yılında Bursa ili Osmangazi ilçesi Pınarbaşı İzzettin Bey Camiine imam hatip olarak nakil oldu.1992 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazandı. 1997 yılında bu fakülteden mezun oldu.

2003 yılında Din Sosyolojisi Bölümünden ‘Türkiye de Liberal Düşünce ve Din teziyle yüksek lisansımı tamamladı. 2002-2005 arası Kayseri (Haseki) Eğitim Merkezi 1. İhtisas Kursunun ilk öğrencileri olarak eğitimimi tamamladı.

2005 yılında Bursa ilinin Gemlik ilçesinde Vaiz olarak göreve başladı. 2007 yılında Van ili Çaldıran ilçesinde Müftülüğüne atandı. Daha sonra Nusaybin Müftülüğüne atanarak, 2009-2011 yılları arası Nusaybin İlçe Müftülüğü görevinde bulundu.

2011-2012 yılları arası Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı iken 01 Kasım 2012 tarihinde Şanlıurfa İl Müftüsü olarak atandı.

01 Kasım 2018 tarihinde Şanlıurfa İl Müftülüğünden ayrılan AÇIK, 08 Kasım 2018 tarihinde Sakarya İl Müftülüğü görevine başladı. 15 Kasım 2019 Tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na Müşavir olarak atandı.

Evli ve iki çocuk babası olan Sakarya İl Müftüsü İhsan AÇIK, Arapça ve İngilizce bilmektedir.