26.05.2017

2017 Yılı Ramazan Ayı Mesajı

Manevi derecesi çok yüksek ve kazancı pek büyük olan Ramazan ayına 26 Mayıs Cuma günü akşamı kılacağımız teravih namazı ve 27 Mayıs Cumartesi günü tutacağımız oruçla girmiş olacağız. Hepimize mübarek olsun!

 Ramazan, Yüce Allah’ın bizlere büyük bir lütuf ve nimetidir. Ramazan, kadınıyla erkeğiyle, büyüğüyle küçüğüyle, halkımızın tüm kesimleriyle; oruçlarıyla, teravihleriyle, mukabeleleriyle, salatü selamlarıyla, fitre ve zekâtlarıyla, mahyaları ve iftarlarıyla büyük bir coşkunun ve dirilişin gerçekleşme ayıdır. Ramazan ayı ibadet, rahmet ve mağfiret ayıdır. Ramazan bereketi bol, hayrı çok olan bir aydır. Bu ay yardım, bağış, rahmet ve ihsan ayıdır. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tövbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği nefis’i terbiye etme ayıdır.

İnsanlığı fikrî ve ahlâkî sapıklıktan, cehaletten kurtarıp ilme, medeniyete ve dolayısıyla ebedî saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmuştur. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, bu ay içerisinde yer almaktadır.

Ramazan orucu, Rabbimizin: “Ey iman edenler, günahlardan korunmanız için sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de sayılı günlerde oruç, farz kılındı."(Bakara: 183)fermanıyla farz kılınmış, Efendimiz (s.a.s.):in  “Kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”  (Buhârî, Îmân, 28) hadisi şerifiyle bir müjde, af ve bağışlanma ümidi olmuştur.

Dini bir vazifeyi ifa edip, Allah'ın emrini yerine getirmekle beraber orucun sıhhî, ahlakî, içtimaî gibi birçok fazilet ve hikmetleri de vardır. Orucumuzun kâmil anlamda bir ibadet olması için, gözümüzü Allah'ın yasakladığı şeylerden, dilimizi yalan, gıybet, koğuculuk gibi kötülüklerden korumalı; oruçlu iken her türlü münakaşadan ve kavgadan kendimizi uzak tutmalıyız.

Başkanlığımızın bu yılki Ramazan teması olan “Üzerinde Kardeşinin Hakkı var, Bu Ramazan ve Her Zaman” çağrısı, eşimizin, evlatlarımızın, yetimlerin ve can taşıyan her varlığın üzerimizde hakkı olduğunu hatırlamamıza ve hissetmemize vesile olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın Mübarek Ramazan ayını tebrik ediyor, milletçe birlik ve beraberlik içinde daha nice Ramazan aylarına kavuşmayı diliyor, bu ayın bütün müminlerin affına vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ediyorum. 

 

 

                                                                                                      Yunus ACAR

İl Müftü V.