T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Sögütlü Müftülüğü

29.11.2017

MEVLİD KANDİLİ MESAJI

 

            29 Kasım  Çarşamba’yı Perşembeye  bağlayan gece, mübarek Mevlid Kandilidir, Mevlid  Kandili; Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimizin dünyayı teşrifinin  1439.cu yılıdır. Onun Dünyayı aydınlatması ile karanlık bir devir kapanmış,  yeni bir devir başlamıştır. Bu devir karanlık  duygulardan, yüce duygulara yükselme, arınma ve Allah"a yükseliştir.  "Allah"a yükselmenin yolu heva ve heveslerinden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçerek Allah" a yönelmektir.    İnsanlık kendi çocuğunu canlı canlı öldürecek kadar canileşmiş, bir devirde erkek, bir devirde de kız çocuklarını öldürecek kadar merhametsizleşmişti.  Şu anda bile insanlık O’nun merhamet dolu yüreğine ve merhamet dolu getirisine  o kadar muhtaç hale geldi ki, islam aleminin büyük bir kısmı bunu görmezden gelerek, nefsi hareketlere, menfaat, çıkar ve makam sevdalarıyla şeytanın ve şeytanlaşan insanların ve devletlerin oyuncağı haline gelmiş  durumdadır.  

Peygamber Efendimiz (sas) tevazu ve yüce duygular  ve en güzel  ahlaki vasıfları şahsında taşımak suretiyle  bize en güzel örnektir.. Yüce Allah O’nun için  “Şüphesiz sen  en yüce  ahlak üzeresin” (Kalem,4) buyurmuştur. Başka bir ayette de ““And olsun ki, Rasülullah, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (Ahzab,  21) buyurulmaktadır. Peygamberimizin getirdiği kutsal kitabımızın O’nun mübarek söz ve davranışlarının İslam dünyasının içinde bulunduğu çıkmazdan bir can simidi gibi, bir hazık hekim gibi, bir şifa reçetesi olarak imdadımıza yetişmesini  diliyoruz. İlahi müjdelerle, bağış ve lütuflarla, ikram ve ihsanlarla gelen bu güzel Peygamberimizi  sevgiyle, hasretle ve özlemle selamlıyoruz. Bu kutlu gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbimizden, incinmiş kalplerimizi barıştırarak birleştirmesini diliyoruz.

            Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın, din görevlilerimizin ve bütün İslâm âleminin mübarek Mevlid Kandilini tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle ülke olarak son günlerde yaşadığımız olumsuzlukların yerini sağduyu ve sükûnetin; barış ve huzurun almasını; ayrıca yakın coğrafyamızda zulüm, haksızlık, şiddet ve terörün altında inim inim inleyen İslâm beldelerinin ve ülkemizin barış yurduna dönüşmesini Yüce Rabbimden niyaz ederim. 15 Temmuz  şehitlerimize, din görevlisi, öğretmen ve sivilden şehit olanlara, terörle mücadelede şehit olan asker, polis ve güvenlik görevlilerimize yüce Allah’tan rahmet, şehit yakınlarına sabr-ı cemiller diliyorum…

Nedim ÖZKAL

Söğütlü Müftüsü