30.11.2016

Erenler Tarihçe

Erenler İlçesi

Erenler’e, D-100 Devlet Karayolu TEM Anadolu Otoyolu ve Bilecik-Eskişehir yolu kullanılarak ulaşılmaktadır. Erenler ilçesinin kuzeyinde Adapazarı ilçesi, batısında Arifiye ilçesi, güneyinde Geyve ilçesi, doğusunda Akyazı ilçesi, güneydoğusunda Karapürçek ilçeleri yer almaktadır.

6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkında Kanun”un, 26824 sayılı ve 22 Mart 2008 tarihi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile birlikte Erenler “İlçe” olur. Erenler ilçe nüfusu 72.621 kişi olup, bunun 6.360’ı (%9,0’u) köylerde, 64.393’ü (%91,0’i) ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçeye bağlı 25 mahalle ile 6 köy bulunmaktadır.

Yaklaşık ikiyüzelli yıla yakın köy konumunda olan yerleşim birimine, Anadolu erenlerinden yedisinin yediyüzyıl önce yerleştiği ve burada bir tekkenin olduğu rivayet edilmektedir. Günümüzde sakar Baba Türbesi’nin söylencesi ve türbenin halen olması bu ihtimali kuvvetlendirmektedir. Ancak son iki yüzyıldır, yaşanan su baskınları ve depremler birçok tarihsel izi silmiştir.

14 Mart 1921 yılında Adapazarı Yunanlılar tarafından işgal edildiğinde Erenler Köyü halkı yöreyi terk ederek, Tavuklar Köprüsünden geçip Hendek istikametine gitmiş, bu günkü Kargalı Hanbaba mevkiinde konaklamışlardır. Kazım Kaptan ve Halit Molla komutasındaki Milis güçleri karşısında tutunamayan Yunanlılar 21 Haziran 1921 yılında Erenler Köyünü terk ederken evleri yağmalamışlar ve ateşe vermişlerdir. Ulaştırma, sanayi ve eğitim- öğretim alanındaki gelişmeler neticesinde hızla büyüyen Erenler 1964 yılının Nisan ayında Belediye olur.

Tarımsal alanlar yok olsa da sanayi gelişimi önlenemeyen bir hıza ulaşmış, karayolunun hizmete açılmasından sonra,1975 yılından itibaren Erenler Beldesi cazip hale gelmiş şehrin büyümesi bu bölgeye kaymıştır. 1999 yılında meydana gelen depremde büyük yara alan kentte o anki tedirginlikle göçler olmuş olsa da bir müddet sonra geriye dönüşler gerçekleşmiştir. Kentin karayolu ile olan ilişkisi, küçük sanayi, sebze hali diğer sanayi kuruluşları, Emniyet Müdürlüğü. Milli Eğitim Müdürlüğü, Et ve Balık Kurumu, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü, Köy Hizmetleri Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Jandarma Alay Komutanlığı ve bazı Resmi Kurum alanları Erenler ve çevresinde yer seçmişlerdir. (alıntı : http://www.erenler.bel.tr)